Sushi to potrawa pochodząca z Japonii, skonstruowana głównie na bazie ryżu oraz ryb. Głównym składnikiem każdego dania sushi jest ocet ryżowy, który nadaje charakterystyczny smak i konsystencję ryżu. Ponadto w sushi znajdziemy różnorodne dodatki, takie jak owoce morza, warzywa, nori czy nawet jajko. Istnieje wiele różnych rodzajów sushi, które różnią się między sobą przede wszystkim sposobem podania oraz składnikami.

Etykieta jedzenia sushi

W Japonii tradycyjnym narzędziem do jedzenia sushi są pałeczki, jednak niektóre rodzaje sushi można jeść również za pomocą rąk. Niekiedy dostępne są też specjalne łyżeczki, zwane "sushigeta", które pomagają w spożywaniu zup oraz innych płynnych dodatków. Ważne jest, aby nie gryźć sushi na pół. Jeśli kawałek jest zbyt duży, warto go przekroić na mniejsze porcje.

Przed jedzeniem sushi warto oczyścić kubki smakowe, aby w pełni cieszyć się smakiem tego dania. W tym celu podaje się specjalne przekąski, takie jak marynowany imbir (gari). Imbir podaje się jako dodatek do sushi i można go jeść między kolejnymi kawałkami, aby przygotować się na kolejny smak.

Z czym sushi smakuje najlepiej?

Sos sojowy to kluczowy składnik japońskiej kuchni, który sprawia, że sushi smakuje jeszcze lepiej. Warto jednak pamiętać o umiarkowanym stosowaniu sosu sojowego — wystarczy zanurzyć tylko niewielką część sushi w sosie, aby uniknąć przesadzenia z ilością sosu i przytłumienia smaku ryby czy warzyw. Sushi na Ursynowie podajemy także z wasabi - jest to japońska przyprawa o ostrym, piekącym smaku, która doskonale komponuje się z sushi. Podczas jedzenia sushi warto spróbować dodać odrobinę wasabi do sosu sojowego, ale nie za dużo, aby nie przyćmić smaku innych składników. Pamiętaj także, że w wielu miejscach wasabi dodawane jest już do sushi przez szefa kuchni, więc warto sprawdzić, czy nasza porcja nie zawiera już wystarczającej ilości tej przyprawy.

 

 

grafika opisująca zalety firmy

mapa warszawy